Maslina

masline

Masline

Masline (Olea), biljni rod iz porodice maslinovki i reda medićolike koji obuhvaća 35 priznatih i jednu nepriznatu vrstu, O. cordulata H.L. Li .

Vrsta u Hrvatskoj pozmnata kao mastrinka ili divlja maslina nije priznata, a njezin znanstveni nazivi O. oleaster Hoffmanns. & Link i O. e. subsp. oleaster (Hoffmanns. & Link) Negodi vode se kao sinonimi za europsku maslinu O.europaea L.. Isto se odnosi i na pitomu maslinu (Olea europaea var. sativa) (Weston) Lehr. Obje ove biljke jedna su vrsta, pa se njihovi znanstveni nazivi kao takvi vode kao sinonimi za istu vrstu koja je priznata kao O. europaea L.

Masline su zimzeleno drveće i grmlje koje voli toplu i tropsku klimu, pa rastu na Mediteranu (južna Europa i sjeverna Afrika), južnoj Aziji, južnoj Arici, Australiji i drugim toplijim predjelima.

Sorta Casaliva maslina idealna za nešto hladnija područja jer je upravo sorta maslina casaliva sa sjevera Italije ta koja podnosi niže temperature i otporna je na bolesti

Maslina “Casaliva” (Olea europaea) predviđena za sadnju u kontinentalnom području.

Ova sorta maslina dolazi s krajnjeg sjevera Italije (oko jezera Garda) te je razvila otpornost na hladnoću.

Orkula maslina
Maslina je to koja leži na padinama Alpa, na višim nadmorskim visinama, stoga Casaliva maslina podnosi snijeg na sebi svake zime.
Upravo zbog težine snijega i rizika loma grana, tamošnji maslinari prilagodili su uzgojne oblike i rezidbu casalive specifičnim uvjetima i snježnom pokrovu.

Uzgojni oblik sorte casaliva maslina
Maslina ima stablo 6-10 m visine, a može narasti i do 15m, krošnja je prostrana, a grane su joj obješene.
Plod je ovalno izdužen, težine oko 2 g, sadržaj ulja iznad 22% – dobre kvalitete.
Casaliva maslina srednje je otporna na opće štetnike i bolesti, otpornija je na sušu od ostalih sorata a vrlo otporna na studen.

Trebate pomoć? Osjećajte se slobodni kontaktirati nas!